Skip Ribbon Commands
Skip to main content
DAY 1 - Saturday, May 18, 2019 
8:00 am – 8:30 am
Segment 1 – Introduction
 
Megan Carpenter, Dean, University of New Hampshire School of Law (United States)
R. Scott MacKendrick, Bereskin & Parr LLP (Canada) and Hung Nguyen, Deeth Williams Wall LLP (Canada)

8:30 am – 9:30 am
Segment 2 – Treaties

Jeff Van Hoosear, Knobbe Martens (United States)

9:30 am – 10:30 am
Segment 3 – Independent States of the Former Soviet Union and Eastern Europe

Slobodan D. Petosevic and Mayya Pak, Petosevic Group (Luxembourg and Russia)

10:30 am – 10:45 am

BREAK

10:45 am – 12:15 pm
Segment 4 – South America, Central America and Mexico 

Tatiana Carrillo, Lloreda Camacho & Co. (Colombia)
Edy Guadalupe Portal, Portal & Asociados (El Salvador)
Flavia Mansur Murad Schaal, Murad PMA (Brazil)
Maria Teresa Eljure, Arochi & Lindner (Mexico)
Moderator: Tina Rees-Pedlar, Bryers (UK)

12:15 pm – 1:15 pm
LUNCH

1:15 pm – 2:15 pm
Segment 5 – Western Europe

Charles Gielen, Nautadutilh (The Netherlands)

2:15 pm – 2:45 pm
Segment 6 – Israel

Dr. Shlomo Cohen, Dr. Shlomo Cohen & Co. (Israel)

2:45 pm – 3:00 pm

BREAK

3:00 pm – 4:00 pm
Segment 7 – India and Pakistan

Pravin Anand, Anand and Anand (India)

4:00 pm – 5:00 pm
Segment 8 – Australia and New Zealand   

Marion Heathcote, Davies Collison Cave (Australia)  
                              

DAY 2 – Sunday, May 19, 2019
8:00 am – 8:30 am
Segment 9 – Africa

Charles Webster, Spoor & Fisher (South Africa)

8:30 am – 9:00 am
Segment 10 – Middle East

Marwan Haddad, Saba IP (Bahrain)

9:00 am – 10:10 am
Segment 11 – U.S. and Canada  

Nancy Lutz, Merchant & Gould P.C. (United States)
R. Scott MacKendrick, Bereskin & Parr LLP (Canada)

10:10 am – 10:25 am
BREAK

10:25 am – 12:15 pm
Segment 12 – China, Japan, South Korea, Hong Kong, Taiwan and the ASEAN Countries

Joyce Tan, Joyce A. Tan & Partners (Singapore) 
Kar Liang Soh, Ella Cheong LLC (Singapore)
PJ Kaur, Hogan Lovells (Hong Kong)
Moderator: Alysson Oikawa, Baril Advogados Associados (Brazil)

12:15 pm – 1:15 pm
LUNCH

1:15 pm – 2:15 pm
Segment 13 – Famous Trademarks

Clark Lackert, Reed Smith LLP (United Sates)

2:15 pm – 3:45 pm

Segment 14 – Brand Protection on the Internet

Brian Winterfeldt, Winterfeldt IP Group (United States)

Complete Day 2, Evaluations

Platinum Sponsors
Sponsors

© 2019 International Trademark Association